DUPLO rendszerű hő- és hangszigetelés
Meglévő épületek homlokzati üvegezett nyílászáró szerkezeteinek felújítása során csak ablakcserében gondolkodnak, pedig léteznek olyan megoldások is, amelyek az üvegezés rétegszámának növelésével hatékonyabb és gazdaságosabb megoldást jelentenek a hajdani kapcsolt gerébtokos és egyesített szárnyú faablak felújításában.
Ezek közé tartozik a DUPLO rendszerű ablakszigetelés is, ami kiválóan alkalmazható műemléki, vagy akár műanyag ablakokra is.
Mi a módszer lényege?
Az ablakok belső szárnyszerkezetére, egy műanyag keretben foglalt harmadik üvegréteget szerelünk fel, amely a pántoldalon végigfutó, a zongorapánthoz hasonló műanyaglemez "zsanérral", a többi oldalon pedig oldható csavarokkal csatlakozik a szárnykerethez. A műanyagkeret standard színei a fehér, a natúr fenyőhöz való sárgás, egy középbarna a mahagóni színűre pácolt ablakokhoz és egy mokkaszínű a diószínűre festett nyílászárókhoz.
A keret külső oldalán egy lágy, félkörszelvényű gumiprofil van felszerelve, ezt a csavarok a meglévő szárnyhoz szorítják, és így az új szárny hermetikusan illeszkedik a régihez. A nyílászáró hőtechnikai értékének növekedését egyrészt az új légréteg, másrészt a speciális Planibel G. márkanevű, belső felületén (mechanikus hatásokra nem érzékeny) hővisszaverő bevonattal ellátott 4mm vastag Low-E üveg teszi lehetővé. A léghang gátlás fokozásának igénye esetén az üveg vastagsága 6mm, ezzel átlagos A-hangnyomásszint 40-42 dB-re csökken.
Hogyan történik a beépítés
Először az üvegmezők igen pontos felmérése szükséges nyílászárónként, mivel azt tapasztaltuk, hogy azonos névleges méretű szerkezeteknél is több milliméter lehet a méret pontatlanság. A felmérés és a konszignáció alapján elkészítjük a szárnyakat. A helyszínen már csak a pánt rögzítése, a rögzítő csavarok csapjainak beépítése, és a hézagtömítő profilok beragasztása a feladat. Ilyenformán a helyszíni munka igen gyors és tiszta, semmiféle bontási-, ennek következtében helyreállítási műveletekre nincs szükség.
Mi lehet a maximális táblaméret?
Gyakorlatilag a táblaüveg, vagyis valamennyi ablakra és erkélyajtóra alkalmas megoldás, ide értve a nagyobb méretű forgó ablakokat is. Persze a nagyobb méretnél a 4mm vastagság, már nem alkalmas. Továbbá alkalmazható íves-alakos ablakoknál, tetősíkban elhelyezett nyílászárókon is és üvegtégla elé segédkerettel.
A Duplex hézagtömítés is a rendszer része. Ennek mi a lényege?
Elsőre talán túl egyszerűnek tűnhet a módszer, hiszen egy vékony, ám igen rugalmas UV álló műanyaglemezből készített "V" profil a hézagtömítő, melynek egyik szárát a tokszerkezethez ragasztjuk, a másikat pedig a becsukott ablakszárny szorítja a tokhoz, rugalmasan kötve az ablak/ajtórés változó mértékét. A Duplex szalag két méretben is rendelkezésre áll. A keskenyebb 0-5mm, a szélesebb 0-10mm tágasságú hézag lezárását biztosítja. Utóbbi kiválóan alkalmas vetemedett szárnyú bejárati ajtók hézagtömítésére is.
A német "Stiftung Warentest" által végzett 25 különböző tömítőprofilú tömítőszalagok bizonyultak a legjobbnak és ezen belül a Duplex szalag minősítése volt a legjobb.
A különböző profilgumik a középmezőnyben helyezkednek el, a habszivacsok, mint erre a célra alkalmatlanok zárják a sort (purfix). A profilgumik a tömítendő réseket, csak korlátozva tudják szigetelni ugyanis 0-1,5mm réseknél, az anyag összenyomott vastagsága feszítést, vetemedést idézhet elő, a gyártási méreten túl nem tudnak kiterjedni-zárni és így csak közel azonos tágasságú hézagok lezárására alkalmasak.
Költségek:
A beruházási költség kompletten a helyszínen szerelve 13.500.-Ft/ablak m2 + Áfa
Az eredetileg német gyártótól átvettük az egész gyártási folyamatot és ezzel a hazai gyártással lényegesen tudtuk önköltségünket és árainkat csökkenteni.
Gazdaságosság:
A filtráció, a transzmisszió és a kazán hatásfokveszteségének megtakarításai biztosítják a beruházás 3-4 évi megtérülési idejét.
Garancia:
Duplo ablakra 10 év, de az első szerelések már meghaladták a 30 éves élettartamot a legcsekélyebb öregedési, fáradási jelek nélkül.