Szabad-e egy sör után biciklire ülni?
Azt hiszed, tudod a választ? Ne légy olyan biztos! Olvass lejjebb és tégy egy próbát! Nem olyan egyértelmű ez a kérdés, mint amilyennek gondolod!
Sokan gondolják, nem is kell erről beszélni, olyan nyilvánvaló, mi a helyes megfejtés. Másokat meg nem érdekel a válasz, mert szomjasak, és kész. A helyzet az, hogy a KRESZ az autósok ittas vezetésével kapcsolatban egyértelműen és megkerülhetetlenül szigorú (de tudjuk, teljességgel indokoltan az). A kerékpárosokkal kapcsolatban kicsit más a helyzet.
Hiszen eleve, a kerékpárosokat nem ellenőrzik annyira. Sokan vannak, sokféle céllal használják kétkerekű járművüket, változatos az életkoruk, nem feltétlenül a betonozott úttesten járnak. És még a KRESZT sem kötelező ismerniük (bár azért ajánlott volna…). Szóval a rendőrök nem minden esetben koncentrálnak rájuk. És ki ne ismerné Jóska bácsit, a “szüreti biciklist”. Csak ide a szomszéd faluba jár, nem csinál semmi bajt. Persze időnként borvörös az orra, és bizony csak akkor megy egyenesen, ha a pincesoron az asszony elől menekül.
De ha mindezt ittasan és kerékpáron teszi, vajon törvényt sért-e?
“...Aki a közúti közlekedésben részt vesz, köteles...úgy közlekedni, hogy a személy- és vagyonbiztonságot ne veszélyeztesse, másokat közlekedésükben indokolatlanul ne akadályozzon, és ne zavarjon.”
(forrás: https://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=97500001.KPM)
A KRESZ már a harmadik paragrafusában olyat közöl, ami bizony ide tartozik. Példánknál maradva, ha szüreti biciklisünk közúton teker, keresztülhajt egy iskolás kirándulócsoporton, majd egy macskán, s ezek után felborít egy szemetest, s végül intenzív fékezésre készteti a menetrend szerint egyébként sose járó Volán-buszt, akkor valóban, vét a közlekedés szabályai ellen, ittasan vagy anélkül is.
De azért ez sarkos eset. A károkozás gyalogosan is nagy eséllyel büntetendő, de mi van akkor, ha valaki csak egy pohár sört fogyasztott, és úgy pattan nyeregbe?
“...(1) Járművet az vezethet, aki…
...(b) a jármű biztonságos vezetésére képes állapotban van, továbbá… “
Jól érezzük, ez még nem minden, de már itt is felfigyelhetünk arra, hogy biztonságos vezetésére képes. És ez azért elég szubjektív, hiszen ki mit tart biztonságosnak… Kicsit kacsázik, kicsit hullámzó a sebessége, egyszer-kétszer lezöttyen az útpadkáról, ordítva és hamisan énekel tekerés közben, hogy az egész környék a fejét fogja - ez vajon minek számít?
De a mondatnak van folytatása a következő bekezdésben:
“...(c) a vezetési képességre hátrányosan ható szer befolyása alatt nem áll, és szervezetében nincs szeszes ital fogyasztásából származó alkohol.”
Most ugrottak fel diadalmasan azok, akik azt mondták a fentebbi kérdésre, hogy: Nem biciklizünk egy sör után sem, hiszen zéró tolerancia van! Le kell lombozzalak benneteket, még ne dőljetek hátra! Ugyanis hihetetlen, de ez továbbra sem a történet vége.
A szemfüles (és minden bizonnyal szomjas) bringázók, ha elég elszántak, tovább olvasnak, s meg is lesz kitartásuk jutalma. Ugyanis ezen paragrafus utolsó bekezdése meglepő módon így szól:
“Az (1) bekezdés b) pontjában foglalt feltétel fennállása esetén a kerékpárosra nem kell alkalmazni az (1) bekezdés c) pontjában a járművezető szervezetében szeszesital fogyasztásából származó alkohol jelenlétére vonatkozó korlátozást.
Kis szövegértési feladat ez, de szerkesztőségünk megpróbálja kibogozni, én magam nem egyszer olvastam át (mert bár a jelentését sikerült megfejtenem, de továbbra is hitetlenül állok ez előtt…)
(1) bekezdés (b) pont: aki biztonságosan képes vezetni.
(1) bekezdés (c) pont: nincs a szervezetében alkohol
Összekombinálva tehát: ha a kerékpáros biztonságos vezetésre képes állapotban van, akkor elfogadható, ha van alkohol a szervezetében.
Ezt azért meg kell emészteni. Részemről nem támogatom az ittas vezetést, és annak semmilyen formáját sem. Hozzá teszem, hogy bakik becsúsznak, ha a vendégségben evett puncstortáról például már csak menet közben derül ki, hogy bizony nem sajnálták belőle a rumot, és pillanatokon belül várható, hogy az egész sütemény kalózok zsákmányává lesz. Biciklivel járva ez még talán nem egy nagy ügy, főleg így, tudván, hogy nem büntet meg a rendőr… Nem?
Azért az nem olyan egyértelmű. Mert megint visszakanyarodunk ahhoz, hogy mi számít biztonságosnak? Egy sör nem sör - mondják a rutinos ivók, s rajtuk valóban, nem látszik az említett ital semmilyen hatása. De mi van azokkal a hatásokkal, amik nem látszanak: a reflexek lassulásával, az inger küszöb emelkedésével, a mozgás lomhábbá válásával vagy a biztonság-érzet erősödésével...?
Ezek nem mérhető dolgok. Nem is lehet külső szemlélőként biztonsággal ítélni róluk. És itt következik az, ami a törvények világában ritkán fordul elő: Ez a Te döntésed. Te döntöd el, tudsz-e biztonsággal kerékpározni. A te felelősséged. A rendőr csak akkor büntethet meg, ha minden kétséget kizáróan nem vagy biztonságos közlekedésre alkalmas állapotban. Ezt megítélni pedig nehéz, mert ritka az egyértelmű helyzet. Jön a tipikus: sétálj végig a vonalon, vagy állj fél lábon, és fogd meg az orrod - na nekem ez józan állapotban se megy.
Visszakanyarodva a szüreti biciklis példájához - ha ura a helyzetének, nem sért törvényt, mikor kerékpárra ül egy-két pohár fröccs után. De a felelősség az övé, akkor is, ha nem egy-két pohárról volt szó, ha rosszul ítéli meg a helyzetét, és balesetet okoz. Így mi inkább nem javasoljuk az “ittas tekerést”, ugyanakkor megnyugtatásul: egy pohárka sört követően azért még nem kell taxit hívni, vagy hazakutyagolni.
Sőt, messzebb megyünk: ha üzleti vacsorára vagy olyan eseményre készülsz, ahol tudod, hogy legalább egy pezsgőt kötelező lesz lehajtani, de nem 100 km távolságot kell megtenned hazáig, célszerű stílusos és biztonságos közlekedési módot választani, például egy elektromos rollert vagy elektromos biciklit. Így az az egy “haverkodós” frissítő nem fog törvénybe ütközni.
Biztonságos és józan (vagy majdnem józan) közlekedést kívánunk!
Ha tetszett a cikk, talán elolvasnád ezt is, ami az engedélyek és a balesetek összefüggéseit vizsgálja:
http://www.origo.hu/auto/20150513-az-engedelyezett-ivastol-nem-lett-tobb-kerekparbaleset.html
Ha pedig az utóbbi időkben történt jogszabály-változások érdekelnek, ide kattints:
http://kerekparosklub.hu/alkoholfogyasztas-kerekparon-ulve